Oje sürmek şişmanlatıyor

oje sürmek şişmanlatıyor

Oje sürmek şişmanlatıyor

ABD’deki Duke Üniversitesi uzmanlarının Çevre Çalışma Grubu (EWG) ile birlikte yaptığı araştırmaya göre, oje sürmek şişmanlatıyor. Herkesi şok eden araştırma kapsamında 3 bin farklı oje incelendi ve değerlendirildi. Bu ürünlerin yarısından fazlasında trifenil fosfat (OP(OC6H5)3) maddesine rastlandı. Trifenil fosfat maddesi bir ‘endokrin çevre bozucu’ olarak bilinmektedir.

Oje sürmek hormon dengesini bozuyor

Trifenil fosfat maddesi, hormon dengesini bozarken, yağın depolanmasını sağlıyor. Böylece oje sürmek aşırı kiloya yol açıyor. Uzmanlar, plastik ve mobilya üretiminde kullanılan trifenil fosfat maddesine ojelerde yer verilerek kalıcılığın artırılmak istendiğini tahmin ediyor. Araştırmacılar ürünleri kullanan deneklerde idrar testi yaptılar. Test, trifenil fosfat maddesinin bir süre sonra kana karıştığını ortaya koydu. Kötü yanı ise bu madde kısa sürede kana karıştığı belirtiliyor. Bu yüzden oje sürmek şişmanlatıyor.

 

KAMPANYA BAŞLATILDI

EWG adlı kuruluş, oje üreticilerini ve oje üretimine katkıda bulunan firmaların ürünlerinde TPHP kullanmaktan vazgeçmeye çağırdı ve bir imza kampanyası başlattı. EWG yetkilileri, TDHP maddesine renkli ürünlerde saydam ojelere kıyasla ya daha az ya da hiç rastlanmadığına dikkat çekti.

 

Haber bilgileri Milliyetten alınmıştır.

5
Sending
User Review
5 (9 votes)

You Might Also Like

4 Comments

 1. 1
  • 2

   Dikkatli oje kullanmalı ve kaliteli markalar kullanmalısınız . Mesela OPI marka içerisinde en az zarar bulunan marka seçildi ( dünya çapında)
   Fiyatları biraz yüksek ama hiçbirsey sağlıktan önemli değil
   Sevgiler
   Moda la ST

 2. 3

  Ben şok. Yine de teşekkürler bilgi için. İlk sizin sitede gördüm. Hiç duymamıştım. Teşekkür ederim.

  • 4

   Leyla hanım ilginize çok teşekkür ederiz sizlerden güzel yorumlar almak bizleri çok mutlu ediyor. sevgiler
   modalast

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>