Saç Kırıkları Nasıl Düzeltilir ?

saç kırıklarınızdan kurtulun

Saç kırıkları nasıl düzelir ?

Sağlıklı saçların sırrı herkesinde bildiği gibi saç kırıkları nın alınmasından geçer. Her kadının hatta erkeklerin bile problemi olan bu saç kırıkları doğru kullanımlar uygulandığı zaman giderilebilir. Özellikle yazları havuz, deniz, boya, fön, sıcaklık ve güneş, saçların fazla ısıya maruz kalması saç kırılmalarını arttırmaktadır. Peki saç kırıkları nasıl düzelir ? Yazımızı sizler için kısaca toparladık.

İnce telli saçlar için:

ince telli saçlar üzerinde yapılan sık sık renk değişimleri, saçların

sürekli aynı yerden toplanması ve yanlış kullanılan bakım ürünleri ile çok rahat kırılıp zedelenebilir. Özellikle ince saçlı kadınların saçlarını mmkün oldukça az ve doğal boyalarla boyatmasını öneririz. Saç telleri ince olduğu için boya saçınızdan kolayca akar ve saç derinize de daha yoğun nüfus eder. Bu da ileride saç dibi rahatsızlıklarının oluşmasına sebebiyet verebilir.

Fön ve Maşa kullanımı:

Hangi saç tipinde olursanız olun fön ve maşayı hayatınızdan çıkartın. Saç kırıkları nın temel oluşum sebebi yüksek dozdaki ısı veren maddelerdir. Maşa saçınızı tamamen koparıp, kırarken; fön de ısı ve tarama işlemiyle kırılan saçların çok çabuk kopmasına ve yeni kırıklara yer vermesine sebebiyet verir. Bunun için özellikle yaz aylarında bol bol badem yağı, hindistan cevizi yağı ve argan yağı kullanmanızı öneririz. Tonny Guy markasının maske ve saç yağlarını öneririm. Saça yoğun besleme sağlayarak saçı nemlendirir ve kırılmayı engeller. Aynı şekilde Urban markasının da saç maskeleri bu tip beklentilerinizi karşılayabilir.

Havlu kullanımına dikkat:

Duştan çıktıktan sonra saçınızın ıslaklığını aldığınız havlu bile saçınızın yüksek oranda kırılmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden sert havlular yerine yumuşak havluları tercih edin. Kesinlikle saçınızı havlu ile sardıktan sonra sert bir şekilde ovalamayın. Duş sırasında saçlar birbirine karışır ve dolaşır. Taranmamış saç içindeki karışıklar sert darbelerle çabuk kırılır ve saç kırıkları na sebep olur.

Israrlı saç uzatımı:

Saçlarınızı uzatmanız, kırıklarınızı aldırmamanız anlamına gelmez. Aksine, saç kırıkları nızı aldırmazsanız kırıklar saç uçlarına kadar ilerler ve saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını engellerler. Bu nedenle saç kırıklarını mutlaka temizlemek gerekir. Kuaföre gitmeye vaktiniz yoksa, evinizde de kendiniz de belirgin saç kırıkları nızı alabilirsiniz. Saçlarınızı ucundan köküne doğru burgu yaparak işaret ve başparmağınız ile ittirerek saçınızdaki kırıkların ortaya çıkmalarını sağlayabilirsiniz.

Saç kırıklarını temizleme: 

Bunun için öncelikle saçnızı 4 parçaya ya da minimum 2 parçaya ayırın. Saçınızın düz ve kuru olduğundan emin olun. ( nemli saçta dahi olmaz)  Keskin bir makas kullanın.  Ardından dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise makası saçınıza paralel olacak şekilde tutmaktır. Saçlarınızı düz uzatıp, makası da saçlarınızla birlikte aşağıdan yukarıya ya da yukarıdan aşağıya(nasıl kolayınıza gelirse) kesin. ( kestiğiniz saç parça değil kırılmış saç telleri olmasına özen gösterin) Saç kırıklarınızı düzeltirken saç uçlarında bulunan kırık kısımları almanız sizin için yeterli olacaktır. Böylece saçlarınız hava alacak, kolaylıkla uzayacaktır. Daha sonrada saçınıza uygun kullanacağınız bakım kremi de saçlarınızı nemlendirerek rahatlatabilirsiniz. Kesimden sonra mutlaka saçınıza bakım yapın.

Tekrardan kırık oluşumu engellenemez. Tekrar oluşacak kırıkları engelleyebilmeniz için bu işlemi minimum 4-6 haftada bir tekrarlamalısınız. Ancak sadece kesme işlemi kırıkları tamamen düzeltmeye yardım etmez. Ek olarak saçlarınızın ihtiyacına ve türüne göre uygun olan onarıcı kremleri, nem dengeleyicileri kullanmalısınız.

Su sıcaklığı önemli:

Duş alırken kullandığınız suyun sıcaklığı ya da soğukluğu da saçlarda oluşan kırıkları etkiler. Saçlarınızı hiç bir zaman aşırı sıcak su ile yıkamayın. Yıkarken ılık su kullanıp durularken de soğuk su ile durulamak kafa derinizdeki gözenekleri açar ve saçlarınızın hava almasını sağlar. Ek olarak saçlarınızı tararken çok fazla çekiştirmeden uçtan yukarıya doğru güzelce taramak, tarağınızın uçlarının top şeklinde olması ve büyük aralıklı olması da kırıkların azalmasına yardımcı olacaktır.

5
Sending
User Review
3.29 (7 votes)

You Might Also Like

2 Comments

  1. 1

    ben saçlarım kırık olduğu için saçlarıma liquid saç botoksu uyguladım ve saçlarım düzeldi kırıklarım onarıldı çok memnun kaldım 🙂

    • 2

      Hicran hanım faydalı bilgilerinizi bizlerle de paylaşırsanız çok mutlu oluruz. sevgiler modalast ekibi

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>