Parabenin zararları nelerdir

parabenin zararları nelerdir

Paraben nedir? Parabenin zararları nelerdir ?

Paraben genellikle kozmetik ve makyaj ürünlerde yaygın olarak kullanılan belirli kimyasal koruyucudur. Çevrenizde gördüğünüz makyaj malzemelerinden ( allık, fondöten, ruj, bb krem, cc krem, far, baz, kapatıcı, pudra vb.)  tutun, şampuanlara, deodorantlara, cilt bakım kremlerine, diş macunlarından, vücut losyonlarına kadar bir çok ürün çeşidi paraben içerebilmektedir. Paraben saydığım ürünlerde bakteri ve küf oluşumunu engeller. Evet bir yerde bakteri ve küf oluşumunu önler diyoruz fakat ürünleri uzun süre kullanabilmek için aldığımız risklere değer mi? Bu durumda Parabenin zararları nelerdir ?

Parabenin zararları nelerdir?

Cilt bakım ürünleri tenimizi ya da cildimizi daha iyi hale getirmek için kullanılsa da doğal olmayan ürünlerin tercih edilmesi olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Paraben içeren ürünler, içlerinde ki faydalı maddelerin ya da mevcut etken maddelerin cilde nüfuz etmesine engel olmaktadır. Bu şekilde içerisinde aleo vera, vitamin, faydalı antiaging özleri ya da benzeri faydalı maddelerin cilde işlemesini engellemektedir. Bu durumda bir çok fayda için aldığınız bu ürünler faydalarını göremeden size daha çok zarar vermeye başlar.

Parabenin zararları nedir denildiğinde akla en çok gelen bilinirlik ilgili ürünlerin raf ömrünü uzatmasıdır. Özellikle duyarlı ve de hassas ciltlerde ciltte aşırı hassasiyet, kızarıklık, deri de acıma, egzama, tahriş ve alerjik reaksiyonlar gibi sorunlara sebebiyet verebilir.

Parabenin zararlarında tek sorun cilt problemleri mi?

Hayır, parabenin en belirgin ve kötü etki eden yanı ”meme kanseri” oluşturma riskidir. Özellikle koltuk altında kullanılan deodorantlar, deo stickler de kullanılan paraben, alüminyum içerikleri kol altından bunları kolay ve hızlı bir şekilde vücudunuza almanızı sağlar. Bu da meme kanseri oluşturma riskini arttırır. Meme Kanseri hastalarında yapılan incelemeler sonucunda kanserli bölgedeki meme dokusunda  parabenlere rastlanılmıştır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda gebelik sürecinde kullanılan parabenli ürünler emzirme sürecinde anne sütünde paraben çıkmasına sebebiyet vermiştir. Bu yüzden özellikle kadınların hele ki hamilelik döneminde kullandıkları ürünlere kesinlikle ve kesinlikle dikkat etmesi gerekir.  Aynı şekilde ağız içerisinde bulunan damarlar hassastır. Özellikle dil altı bölgesine nüfus etmesi durumunda paraben gibi zararlı maddeleri çabuk nüfus etmesini sağlar. Diş macunları tercihinde de parabensiz olmasına özen göstermelisiniz.paraben nedir

Yaygın Kullanılan Paraben Çeşitleri

  • Butylparaben
  • Isobutylparaben
  • Propylparaben
  • Methylparaben
  • Etilparaben

Parabensiz Doğal içerikli ürünleri tercih etmelisiniz

Bu yazımızda Parabenin zararları nelerdir ? üzerinde konuştuk. Bahsettiğimiz üzere paraben gibi sağlığa zararlı maddeler içeren ürünler tercih etmemelisiniz. Alınan ürünlerin mutlaka içeriklerini ve kullanım talimatlarını okumalısınız. Önerilen kullanım talimatlarına göre ürünleri kullanmalısınız. Ürünlerin son kullanım tarihi kontrol edilmeli, üretim tarihleri arasında çok uzun süreler varsa bu gurupları tercih etmemelisiniz bazen zararlı maddeler farklı isimlerle de yer alabilmektedir. Yukarıda yer verdiğimiz paraben çeşitlerinin de ürünler içerisinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu yüzden alışveriş yaparken her paraben yazısını gördüğünüzde aklınıza Parabenin zararları nelerdir yazımızın aklınıza gelmesini umuyoruz.

Sevgiler

Modalast

 

paraben meme kanseri

Sending
User Review
5 (1 vote)

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>