Hindistan cevizi yağı ne işe yarar?

hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan cevizi yağı nedir?

Hepimizin bildiği üzere tropikal ülkelerde yetişen hindistan cevizi meyvesinin beyaz bölümünün kurutulması ve soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmasıyla elde edilen bir yağdır. Hindistan cevizi yağı o kadar faydalıdır ki, gelin birlikte bu faydaları inceleyelim.

Hindistan cevizi Yağı ne işe yarar ?

Hindistan cevizi yağının leke giderici özelliği

Kırışıkları önlemede büyük etkisi olan hindistan cevizi yağı bir çok cilt tipine uygundur. Kuru veya yağlı ciltlere ferahlık verir.

Yeni bulunan özelliğiyle cilde ester reaksiyonu verir. Bu sayede cildinize sürdüğünüz zaman eğer cilt lekeleriniz yeni çıkmaya başlamış ise Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Eğer yaşınız 60 üzeri ise ve yaşlılıktan oluşmuş lekeleriniz varsa bu lekeler için daha uzun süreli hindistan cevizi yağı kullanmanız gerekebilir. 4 ay bunun için ideal bir süredir.

Daha gençseniz (20 – 40 yaş arası) iki ay süreyle oluşan cilt lekelerinize kullanabilirsiniz. Önemli olan doğal ya da organik hindistan cevizi yağı kullanmanız.

Kilo vermeye yardımcıdır

Vücuda sağladığı enerjinin yanı sıra  makul ölçülerde kullanıldığı zaman, metabolizmayı harekete geçirerek kilo vermeye yardımcı olur. Doymuş yağ içeren hindistan cevizi yağı karaciğerde faaliyete geçerek metabolizmayı hızlandırır.

Antioksidan kaynağıdır

Antioksidan kaynağı olan hindistan cevizi yağı yaşlanma karşıtıdır.

hindistan cevizi yağı

Kulak ağrısını azaltır

Hindistan cevizi yağı, sarımsak ve zeytinyağı ile karıştırıldığı vakit kulak ağrısını yatıştırır ve biraz daha huzurlu geceler geçirmenizi sağlar. ( direk olarak kulağın içine sürmeyiniz)

Cilt bakım ürünlerinin babasıdır

Hindistan cevizi yağı cildi korur ve enfeksiyonları geçirir. Göz altı şişliklerini azaltır. Cildi sıkılaştırır ve kırışıklığı önler. Cildi bolca nemlendirir ve yumuşatır. Kuru ciltlerde sık sık görülen pul pul dökülmeleri önler. Cildin yağ dengesini korur.

Dudaklarınızı nemlendirmede de hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Fırça ile sürülen rujların içerisine az miktarda karıştırıp kendi renkli balzamınızı oluşturabilirsiniz.

Saç bakımında çok etkilidir

Hindistancevizi yağı saçı nemlendirir ve kırık oluşumunu engeller. Hem de saçlarınızda yağlı bir görüntü bırakmaz. İster maske, ister saç kremi olarak hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

Maske olarak yapmanız gereken bir avuç yağı banyo sırasında saçlarınızın uçlarından başlayarak tüm saçınıza yaymanız. 5 dakika beklettikten sonra saçlarınızı su ile durulayabilirsiniz.

Saç bakım yağı olarak kullanmak isterseniz, saçlarınız yarı nemliyken saç uçlarınıza 2 parmak ucu kadar sürebilirsiniz. Kendi halinde kurumaya bırakırsanız daha çok verim sağladığını görebilirsiniz.

Varis oluşumunu azaltır

Hindistan cevizi yağı varis oluşumlar başladığı anda uygulanırsa varisi hafifletir.

Makyaj Temizleyici Olarak Kullanılır:

Saf hindistan cevizi yağı pek çok kimyasalları bünyesinde barındıran kozmetik temizleyicilere karşık doğal ve iyi bir alternatiftir. Bir parça pamuğa alınan Hindistan cevizi yağıyla temizleyin ve suyla arıtın.

Cilt Bakımı için:

Az bir miktarı bile yeterli olan yağ ile yüzünüz dahi tüm vücudunuzu nemlendirebilirsiniz. Ya da maske uygulaması için, bir miktar sürüp 10 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.
Aynı zamanda peeling için de kullanabilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı hindistan cevizi ile bir yemek kaşığı toz şekeri karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Cildinizin pürüzsüzlüğünü fark edeceksiniz.

Doğal Deodorant olarak kullanımı

Hindistan cevizi yağını koltuk altlarınıza veya ayaklarınıza doğal bir deodorant olarak sürebilirsiniz. Ferah kokusu 6 saat boyunca devam edecektir.

Yaraları hızlı iyileştirme etkisi

Ufak yaralara sürdüğünüzde hindistan cevizi yağı yaranın hızlıca iyileşmesini sağlar. Bu gibi durumlarda çok yüksek miktarda hindistan cevizi yağı kullanmayın. Küçük bir miktarda sürün. ( kanayan yaralara sürmeyin) Kızarıklıklar ve alerji gibi durumların yatıştırılmasında faydalıdır.

Sending
User Review
5 (5 votes)

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>