Tırnaklar neyi gösterir

tırnaklar neyi gösterir tırnaklar sağlığın göstergesi

Tırnaklar neyi gösterir?

Tırnaklar vücudumuzun çok küçük bir parçası gibi görünseler de Tırnaklar hakkında bilinmeyenler oldukça fazladır. Tırnaklar neyi gösterir dediğimizde, tırnakların güzelliğe katkısının yanı sıra tırnaklarınız vücudunuzun habercisidir. Tırnaklardaki problemler vücudunuzun geri bildirimleri olarak değerlendirilebilir.

Tırnaklar neyi gösterir?

Sağlıklı bir cilde ve bedene sahip olmak için vücudun geri bildirimlerini günümüz dilinde feedback lerini anlamak çok önemlidir. Bazı hastalıkların ya da problemlerin  erken teşhis edilebilmesi için de önemlidir. Vücut bir sağlık sorunu yaşadığı zaman bunu çeşitli yollarla belli eder. Tırnaklar hakkında bilinmeyenler ise bu belirtilerin bir çoğunu tırnaklarınıza bakarak da fark edebilirsiniz.

Soluk tırnaklar neyi gösterir

Soluk tırnaklar bir çok rahatsızlıkların habercisi olabilir. Soluk tırnaklar anemi, karaciğer hastalıkları, yetersiz beslenme gibi problemleri işaret ediyor olabilir. Bu nedenle solgun renkli tırnakları sadece estetik açıdan değerlendirmek doğru değildir. Eğer soluk tırnaklara düzenli olarak sahipseniz en kısa sürede bir doktora görünmenizi öneririz.

Beyaz tırnaklar neyi gösterir

Beyaz tırnaklar hepatit gibi karaciğer sorunlarının yaşandığına işaret ediyor olabilir.

Sarı tırnaklar neyi gösterir

Sarı tırnaklar, sıklıkla mantarın habercisidir daha kötü durumlarda tırnak içeri çekilebilir, kalınlaşabilir veya kolayca kırılabilir. Bazen de sarı tırnaklar daha ciddi sorunlardan kaynaklanabilir tiroit, karaciğer, diabet rahatsızlıkları veya sedef sarı tırnağa neden olabilir. Oje tırnakların hava almasına engel olduğu için havasızlık ve tam olarak tırnakların hijyen görememesi tırnakları sarılaştırıp kalitesini düşürebilir.

tırnaklar neleri gösterir

Mavi tonlarındaki tırnaklar neyi gösterir

Mavi ve mor tonlarında ki tırnaklar yeterli oksijen alınmamasını belirtiyor olabilir. Bu sorun karaciğer ve kalp sorunlarından kaynaklanıyor olabilir.

Dalgalı tırnaklar neyi gösterir

Dalgalı tırnaklar, çukurcuklar sedefin erken işareti olabilir.

Kuru, kırılgan, çatlak ya da bölünmüş tırnaklar neyi gösterir

Kuru, kırılgan, çatlak ya da bölünmüş tırnaklar tiroit habercisi ile ilgili olabilir. Kırılgan, bölünmüş tırnaklar eğer sarı renkte ise mantarla ilgisi olabilir.

Tırnak çevresinde kırmızı şişkinlik olan tırnaklar neyi gösterir

Böyle bir durum varsa bu durum tırnak çevresinde inflamasyon yaşandığını belirtiyor olabilir. Bu durum başka bir doku sorunundan da kaynaklanıyor olabilir. İltahaplanma vb.

Tırnağın altında siyah çizgi olan tırnaklar neyi gösterir

Bu durum en kısa sürede doktora gösterilmesi gereken bir problemdir. Bu sorun çok ciddi bir cilt kanseri tipi olan melanomanın habercisi olabilir.

Isırılmış tırnaklar neyi gösterir

Isırılmış tırnaklar sadece kötü bir alışkanlık olarak değerlendirilmemelidir.Isırılmış tırnaklar kalıcı anksiyetinin belirteci olabilir. Bu sorun obsesif-kompülsif bozukluktan da kaynaklanıyor olabilir. Bu alışkanlık bir türlü terk edilemiyorsa doktora görünmek yararlı olabilir.

Tırnaklar sağlıkla ilgili bize fikir veren unsurlardan sadece biridir. Tırnakla ilgili yaşanan sorunlarda aşırı endişeye kapılmak da doğru değildir. Tırnaktaki her değişiklik bir hastalığın habercisi olmayabilir. Bununla birlikte tırnakta yaşanan problemlerin sağlık hakkında fikir verdiği unutulmamalıdır.

Bu yüzden el ve tırnak sağlığınıza özellikle hijyen konusunda dikkat etmeli, kadınlarda ise ojeleri düzgün bir şekilde temizlemeli ve ellerde aseton bırakılmamalıdır. Mümkün mertebe 1 hafta oje kullanıp diğer hafta tırnaklara oje sürülmeyip havalandırılmalıdır.

Her türlü moda, güzellik, cilt bakımı, kombin ve sağlık hakkında bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]

Sevgiler

modalast

sarı tırnak neyi gösterir

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>