Nane Yağının Faydaları

Nane Yağının Faydaları

 

Nane yağının faydaları na yönelik bilgiler İ.Ö. 1.000 tarihine kadar dayanmaktadır. Mısır piramitlerinde ve tarih öncesi çağlarda bile nane yağının kullanımına ve faydalarına yönelik belgeler bulunmuştur. Eskiden günümüze kadar gelen süreçte de nane ve nane yağı şifa veren bitkiler arasında yer almaktadır. Nane yağı, lavanta yağı lavanta yağı ile birlikte kullanıldığında çok yönlü fayda sağlayan bir öz haline gelir ve kullanımı tüm dünyada yaygındır.

Evinizde başlıca bulunması gereken alternatif ilaç özelliği taşıyan nane yağının faydaları nı birlikte inceleyelim.

 • Kas ağrılarını gevşetir ve azaltır
 • Baş ağrılarını azaltır
 • Regl ağrılarını azaltır
 • Solunum sistemini temizler
 • Nefesi tazeler
 • Enerji verir
 • Mide ağrılarını azaltır
 • Odaklanmayı arttırır.
 • Zayıflamaya yan destek olarak kullanılır
 • Kellik oluşumunu azaltır
 • Alerjik tepkimelerinizi azaltır

Detaylı olarak açıklamak gerekirse nane yağının faydaları nı şu şekilde detaylandırabiliriz.

 1. Nane Yağının Kas Ağrısını Azaltma Etkisi

Nane yağı kas ağrılarını gevşeten en etkili doğal ağrı kesicilerden birisi olma özelliğini taşır. Sırt ağrılarının geçmesinde, ağrılı ve acılı kas ağrılarında çok faydalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre; nane yağı, mentol, okaliptüs ve diğer bitkisel karışımlar ile ağrı kesici işlev sağlamaktadır. Doğal tedavinizi yaparken kullanmak istediğiniz duruma göre uyguladığınız bölgeyi ovarak ve ya dairesel masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Eklemleriniz de ağrıdığında, saf nane yağını lavanta yağı ile karıştırarak  ağrıyan bölgelerinize sürün. Kaslarınıza buz banyosu etkisi sağlayarak soğumalarını sağlar. Bunu yaparken de sizin kuru ve sıcak kalmanıza yardımcı olur.

2.  Nane Yağının Enerji Verici Özelliği

Oldukça fazla zararı olan enerji içecekleri yerine nane yağı kokusundan biraz içinize çekin. Antrenman öncesinde, uzun yolculuklarda, spor yaparken, ders çalışırken ve  kronik yorgunluk sendromu olan hastalarda nane yağı konsantrasyon ve odaklanma yetilerini güçlendirici etkiye sahiptir.

3. Nane Yağının Açlığı Bastırma ve Zayıflama Etkisi

Aşırı derecede acıktığınızda nane yağının kokusunu içinize çekmek yeme isteğinizi geçici olarak bastırmanızı sağlar. Ayrıca daha hızlı ve çabuk doygunluk hissi kazanmanızı da sağlar. Yemek öncesinde nane yağından derin bir nefes almak ya da tabağınıza birkaç damla yağ damlatmak şiddetli açlığınızı gidereceği için porsiyonlarınızı daha az almanıza sebep olacaktır. Fazla porsiyon almış olsanız dahi açlık hissiniz nane yağının vücudunuzda salgılattığı algı sayesinde fazla yeme isteğinizi azaltacaktır. Bunu düzenli hale getirdiğinizde süreç içerisinde zayıflamaya başladığınızı göreceksiniz.

Not: Tek bir seferde fazla doz tüketmeyiniz, sadece bir kaç damla olarak kullanılması önerilmektedir.

    4. Nane Yağı Şampuanınızın Etkisini Güçlendirir

Günlük olarak kullandığınız şampuanınıza birkaç damla nane yağı özü ekleyerek, kellik oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Akşam yaptığınız duş sonrasında bu uygulamayı yapmanız sabah daha dinç ve enerjik uyanmanızı sağlar.

Nane yağının faydaları saymakla bitmiyor. Diğer faydalarını kısa bir süre sonra sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bizi takipte kalın.

 

5
Sending
User Review
5 (8 votes)

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>