Avokado Çekirdeğinden Ağaç Yetiştirme

Avokado Çekirdeğinden Ağaç Yetiştirme

 

Artık markette avokadoya birçok para vermenize gerek kalmadı. Avokado Çekirdeğinden Ağaç Yetiştirme ye kendi evinizde de başlayabilirsiniz. Nasıl mı? Çok kolay…

1- İlk olarak aldığınız 1 adet avokadoyu yedikten sonra çekirdeğini ayırın.

2- Arkasından avokado çekirdeğinizi bir kase suyun içerisine koyun ve 1 gün bekleyin.

3- Çekirdeğinizin üzerindeki kahverengi zar yumuşayacak ve kendini salacaktır. Bu ayrımda Avokado Çekirdeğinden Ağaç Yetiştirmenizi kolaylaştıracaktır.

4-  Aşağıda görüldüğü gibi 1 bardağın içine su koyun ( bardağın ağız bölgesinin açılan şekilde gelmesi önemlidir ps: aşağıda görüldüğü gibi )

avokado çekirdeği

 

5-  Çekirdeğinize 8 /9 tane bıçak ile çizikler atın.

6- Resimde görüldüğü gibi kürdanları avokado çekirdeğinize saplayın.

Bu süreçte kürdanların saplanma şekli önemlidir. Kürdanları avokado çekirdeğine 45 derecelik bir açıyla saplamalısınız. 3 ya da 4 kürdan bunun için yeterli olacaktır.

7- Kürdanların yarım ucu dışarıda kalacak şekilde avokado çekirdeğinizi bardağınıza koyun ( resimde görüldüğü gibi)avokado çekirdeğinden ağaç yetiştirme

8- Artık zor kısmı bitti 15 gün ya da 1 ay bekledikten sonra çekirdeğiniz filizlenmeye başlayacaktır.

Bu süre içerisinde sabırlı ve gözlemci olmalısınız. Avokado yetişmesi zor bir bitki olduğu için narindir ve suya ihtiyaç duyar. Kalın kabuklarının arkasından içine suyu çekmesi zaman alır. Dolayısıyla bu sürenin ortalama 20 ile 30 gün arasında olduğunu unutmayın ve avokado çekirdeğinizi filizlenmedi düşüncesiyle sakın atmayın.

Çekirdeğiniz bu süreç içerisinde filizlenmezse avokado çekirdeğinize altı yedi tane daha bıçakla çizikler atın. Bu suyu emmesini kolaylaştıracaktır.

Bu süreçte suyunuzda azalma olursa su takviyesinde bulunmaya devam edin.

Ortalama 25 gün sonra çıkan filizi koparmayın ve de açmaya çalışmayın. Dalın kendiliğinden uzayıp kendine sabit bir temel oluşturması gerekmektedir. Aksi takdirde avokado çekirdeğinden kırılabilir.

Çekirdekten kökler hızla uzayıp kendini suya verdiği takdirde ve yeşeren avokado yukarı çıkmaya başlayınca bitkiniz saksı ve toprağa çıkmaya hazırdır. Bu süreçte de dış avokado çekirdeğinin dış zarını asla atmayın. Onlar birbirine bağlı bir bütündür.

Evet, artık yüzlerce faydası olan avokadoya evinizde ya da bahçenizde sahipsiniz. Cilt, yüz ve saç bakımlarınızı kolaylaştıran harika meyveye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yetiştirme için sorularınız varsa bize sormaktan ya da aşağıya yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Sevgiler

Moda la ST

 

avokado çekirdeğinin filizlenmesi

 

5
Sending
User Review
5 (5 votes)

You Might Also Like

4 Comments

 1. 1
  • 2

   Değerli Nilayuncu,
   Teşekkürler . Sizlerde uygulamalarınızı mail adresimiz [email protected] adresimize ya da sosyal medya adreslerimize atabilirsiniz. Görmekten büyük mutluluk duyarız.
   Sevgiler
   Moda la ST

 2. 3

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>