Liposuction nedir ?

lipsuction nedir nelere dikkat edilmeli

Liposuctin nedir ?

Liposuction nedir ?” in en kısa ve özetli açıklaması ”Yağ Aldırma İşlemi” olmasıdır. Liposuction, cilt altındaki fazla yağ dokusunun negatif basınç ile dışarı çekilmesi işlemidir. İşlem sırasında yağ, kanül adı verilen içi boş aletlerin minik kesilerden girilmesi aracılığı ile dışarı alınır.

Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde liposuction’ın lazer, RF veya ultrason ile kombine edilmesi sonucu liposuctionda yeni bir dönem başlamıştır. Ultrasonic liposuction daha az ağrı, morarma ve ciltte sıkılık etkileri ile klasik liposuctiondan ayrılır. Ayrıca ultrasonic liposuction ile alınan yağların ihtiyaç duyulan bölgelere de enjekte edilmesi mümkündür. Bu sayede kişinin vücudu adeta bir heykeltraş gibi şekillendirilmekte ve düz bir karının ötesinde karın kasları dahi simüle edilebilmektedir.

Yaygın olarak liposuction tedavisinin uygulandığı bölgeler:

 • Karın
 • Sırt
 • Kalça
 • Basen
 • Uyluk
 • Diz içi
 • Boyun
 • Çene altında kalan alan-gıdı bölgesi
 • Sütyen altı bölgesi
 • Üst kollar
 • Alt kollar ‘dır.

Yaygın olarak stabil ve süregelen bir vücut ağırlığına sahip, iyi bir cilt tonu ve elastikiyeti olan hastalar liposuction için aday hastalardır.

Operasyon süresi uygulama yapılacak bölge ya da bölgelere göre değişir, yaklaşık 1 ila 3 saat kadar sürer. Anestezi tipi uygulama yapılacak bölgenin yeri ve büyüklüğüne göre belirlenir. Çok küçük alanlar için lokal anestezi, alt vücut bölgeleri için spinal/epidural (belden uyuşturma) anestezi, yaygın liposuction için genel anestezi tercih edilir.liposuction nedir

Liposuction nedir ve sonra ki süreç nasıl geçer?

Hastanede kalış süresi  yapılan bölgelerin genişliğine bağlıdır. Küçük bölgelerde yatış gerekmezken, geniş bölgelerde 1 gün yatış önerilir. Ameliyat sonrası 3-4 hafta kadar özel bir korse kullanmanız gerekecektir. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta birkaç gün içerisinde masa başı işlere dönebilir. Ancak, ağır, efor gerektiren işler 4-6 hafta sonra yapılabilir.

Liposuction ile ilgili yaygın endişeler nelerdir?

Liposuction ameliyatı ile kişinin yağ hücre ayısı azaltıldığı için kilo alma kapasitesi de kalıcı olarak azaltılmış olur.

Önemli not: Liposuction asla bir obezite tedavi yöntemi ya da zayıflama ameliyatı değildir. Vücut şekillendirme ameliyatıdır.

Umarız liposuction nedir ? sorusu ile ilgili aklınızda başka soru işareti kalmamıştır. Tüm soru ve merak ettikleriniz için 24 saat bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook ve İnstagram adresimiz her zaman aktif durumdadır.

Sevgiler,

Moda la ST

 

Makale : liposuction nedir

5
Sending
User Review
5 (5 votes)

You Might Also Like

2 Comments

 1. 1

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>