Makyajla uyumanın zararları

Makyajla uyumanın zararları

Cildimiz, vücudumuzun ve yüzümüzün en önemli parçalarından biridir. Zaman zaman daha güzel görünmek için makyaj yapıp cildimizin hava almasına engel olabiliriz. Burada ki en önemli kural, makyajımızı sağlıklı bir şekilde yapıp, sağlıklı bir şekilde temizlemektir.

Makyajımızı hijyenik bir ortamda ve hijyenik koşullarda yapmamız çok önemlidir. Özellikle fırça, makyaj süngeri vb. ürünleri kullanırken bu ürünleri bıraktığımız yerlere çok dikkat etmeliyiz. Tozlu, kirli herhangi bir yere bırakılan bu ürünler, cildinizde kalıcı hasarlar bırakabilir.

En önemli konu ise makyajla uyumanın zararları ‘dır. Makyajla uyumanın size ve cildinize ne kadar zarar verdiğini bilseniz her gece yatmadan önce ne kadar uykusuz olursanız olun cildinizi temizleyeceğinizden eminim.

Önce gözlerimizden başlayalım. Eyeliner, göz kalemi, far veya rimel ile uyursanız gözlerinizde arpacık oluşumu ya da enfeksiyon oluşumu olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hijyen koşullarınızı sağlayamadığınız takdirde gözünüzün mikrop kapması çok olağandır. Mikroplar siz uyurken daha hareketsiz olduğunuz için kuluçkalanma ve yayılma şansı daha yüksektir. Makyajla uyumanın zararları üzerine en önemli konu ise rimelinizi temizlememenizdir. Rimel kirpik diplerinizi kurutarak kirpiklerinizin kopmasına ve dökülmesine sebep olur.

Makyajla uyumanın ikinci büyük zararı ise cildimizedir. Cildimizi havasız bir alanda sekiz dokuz saat bırakmanızda bile sivilcelenme ve renk solmasına şahit olabilirsiniz. Bir de bunu uyurken vücudunuzun kendini en çok yenilediği ve rahatladığı anda yaptığını düşünün… Cildiniz deri altındaki zararlı yağları yakamadığı için yüzünüze sivilce olarak yansımaktadır. Havasız kalan bir cilt kırışmaya, nem ve su dengesini kaybetmeye ve yağlanmaya yüz tutar. Yapılan araştırmalara göre sık sık makyaj temizlenmeden yatılan ciltlerde erken yaşlanma ve derin kırışıklıklar görülmektedir.

Makyajla uyumanın üçüncü zararı ise dudaklarımızadır. Rujunuzu temizlemeden uyuduğunuz zaman dudak çevresinde uçuk ve sivilce çıkabilir. Sivilce ya da uçuk çıkmasa bile kullandığımız yeni nesil rujlar genellikle mat olması sebebi ile dudağı kurutucudur. Nemsiz ve hava almadan bir 7 saate daha maruz kalan dudaklarımız kuru ve çatlar. Kabuk kabuk dökülür ve yara olur. Açılan yaralardan da enfeksiyon kapma ihtimali yükselir ve içerisi sarı iltihaplı şişlikler oluşur. Bu enfekteleri kapatmak için üzerine gerekli ilacı sürmek yerine güzelliğimizden taviz vermeyip üzerini rujla kapatırız. Bu durumda dudaklarımıza daha çok ve kalıcı zararlar verebilir. ( koyu renkli derin lekeler vb..)makyajla uyumanın zararları

Oysa ki makyajla uyumanın zararlarını  yine makyajla kapatmaya çalışarak daha da zor ve düzelemez hale getiriyoruz. Sizlere önerim 1.30 dakikanızı ayırarak yüzünüzün her tarafını güzelce temizleyin. Yatmadan önce makyajdan iyice arınmış bir cilt kadar harika bir duygu yoktur. Siz siz olun makyajla uyumanın zararları nı hiç unutmayın.

ST

 

 

 

5
Sending
User Review
5 (6 votes)

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>