Tolstoy’un Bisikleti

insan kaynakları önerileri

Tolstoy’un Bisikleti

 

Tolstoy’un Bisikleti” Bu deyim aslında Tolstoy’un insanlığa kazandırmış olduğu önemli bir olgudur. Neden mi ? Tolstoy 67 yaşında bisiklet sahibi olmuş ve ilk defa 67 yaşında bisiklete binmeyi öğrenmiştir. Bisiklet sahibi olmasıda bir derneğin kendisine olan hediyesi ile gerçekleşmiştir.

Tolstoy’un Bisikleti nden çıkarmamız gereken ders şu; Özellikle bazı şeyler için geç kaldığını düşünen bireylere gelsin… Günümüzde bir iş için geç olduğunu düşünen veya motive olamayan herkes için çok anlamlı bir mesaj. İnsan’ın inanırsa, gerçekten isterse, hiç bir şey için geç değildir. Azimle inançla yapılamayacak şey yoktur.

İş hayatımızda da buna inanıp bu bilinçle devam etmeliyiz. Kıdemli çalışanlar özellikle 45 yaş üstü belirli bir alanda uzmanlaşmış çalışanlar, yılların verdiği yorgunluk ve teknolojiye ayak uyduramama sebebiyle günümüz gelişmelerine adapte olmakta zorlanıyorlar. İleri bilgisayar kullanımı, sosyal medya, trendeler, yeni çağ gündemleri, Endüstri 4.0 ve robotik gelişmeler. Rakipleriniz artık akranlarınız ya da kıdemliler değil gençler. Çünkü yeni nesil bu çağın içerisinde öğrenerek tecrübe ediniyor. Tolstoy’un bisikleti nde de gördüğümüz gibi hiç bir şey için geç ya da zor değil. Önemli olan inanmak ve başarma isteğini beynimize kodlamak. Kalbimizden ziyade öncelik beynimizde bitiyor. İş hayatında kıdemli çalışanların da bu bilinçe çalışma hayatına devam etmeleri gerekmekte ki zirveye ulaşacakları kariyerlerinde hem ekibini daha iyi yönetebilmek, çağı ve gereksinimleri anlamak ve sürece uyum sağlayabilmek adına.

Tolstoy gibi sizlerde pes etmeyin !

Bol başarılar dilerim

Kurumsal İletişim ve İnsan Kaynakları Yöneticisi

Sena TOKGÖZ

 

insan kaynakları önerileri

Sending
User Review
5 (5 votes)

You Might Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>