Vücuttaki Zehri Tahin le Atın

Vücuttaki Zehri Tahinle Atın

Günümüz şartlarında hem yediklerimizden hem içtiklerimizden hem de soluğumuzdan aldığımız hava sebebiyle bir çok sağlık problemi çıkartabilecek maddeleri vücudumuza alıyoruz. Bu maddelerin başında ağır metaller gelir. Balıklarda bulunan ağır metaller insan sağlığına ciddi zararlar verebilir. Balık yemeye ve balık kültürüne hakimseniz, balık yedikten sonra tahin helvası yemenin nasıl keyifli bir şey olduğunu bilirsiniz. Ama bu yeme kültürü öylesine ortaya çıkmadı. Büyüklerimizin bir bildiği elbette ki vardı. Balıkların içerisinde yer alan metallerin vücudunuzda herhangi bir negatif etki doğurmaması açısından balıktan sonra tahin tüketmek doğru bir beslenme alışkanlığıdır. Siz de çok balık yiyorsanız ya da işiniz gereği metallerle uğraşıyor veya bir şekilde vücudunuzda ağır metaller olduğunu düşünüyorsanız hemen tahin yemeye başlayın. Faydasını kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Balık yemek kesinlikle çok faydalıdır. Fosfor açısından en kuvvetli besin kaynaklarından biri olan balığı kesinlikle kötülemiyoruz fakat günümüz şartlarında yetiştirilen balıklar, yetişme şartlarında maruz kaldığı büyüme sürecinden dolayı metal seviyesi olarak oldukça yüksek. Bu yüzden fayda ve zararı tahin tüketerek vücudumuzda dengede tutmalıyız.

Bir yandan deodorantların içerisinde yer alan alüminyum, koltuk altı bezlerinden vücudumuza direk aldığımız bir madde oluyor. Tahin bu anlamda da bu maddeleri vücudumuzdan atmak için oldukça fayda sağlıyor.

Tahinin Diğer Faydaları

Tahin hücre sağlığını korur

Hücre yapısını korur ve hücre sağlığını besler. Bu sayede hücrelerinizin kansere karşı daha güçlü savaşmasını sağlar. Bu sayede vücudumuzda oluşmuş yaralar tahin tüketimiyle daha çabuk iyileşir.

Bağışıklığınızı güçlendirir

Hastalıklara karşı savaşan vücudumuzu korur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Susamdan üretilen tahin C vitamini açısından oldukça zengin olduğu için bronşit, kuru öksürük ve mide problemlerini de iyi gelir. Özellikle kış aylarında bolca tahin tüketebilirsiniz.

Tahin, içerisindeki magnezyum sayesinde kas ağrılarınızı da azaltır.

Anemi hastalığına bire bir

Anemi hastalığının başlıca sebeplerinden birisi de demir eksikliğidir. Tahin demir açısından oldukça zengindir. Anemiden korunmak için tahin tüketilebilir. Anemi hastalarının da tedavi sürecinde sıklıkla kullandığı bir besindir Tahini.pekmezle karıştırarak tüketirseniz kan seviyenizi arttırabilirsiniz. Kansızlığa bu karışımın bire bir geldiğini söyleyebiliriz. Yalnız şu konuda dikkatli olmayı unutmayalım. Aşırı tahin tüketimi kilo alımına sebebiyet verebilir. Her şey dozunda güzel 🙂vücudunuzdaki zehri tahinle atın

Enerji verir

D vitamini açısından vücudunuzda eksikliğiniz varsa kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Her sabah 1 kaşık tahin alırsanız 1 ay sonunda kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Tahinin bu faydasını gün içerisinde de hissedebilirsiniz.

Tahin tüketimi zihni açar. Özellikle sınav dönemlerinde gece geç saatlere kadar çalışıyorsanız ya da işlerinizin yoğunluğu sebebiyle uzun mesailer yapıyorsanız tahin zihin açmak ve uyanık kalmak için etkili bir çözüm yoludur.

 

Cildi güzelleştirir

Bazı doktorlar tahinin kırışıklıkları azalttığını söylese de bu konuyla ilgili net ve elde tutulur veriler henüz yayınlanmış değil. Fakat tahin içerisinde barındırdığı faydalı yağ asitleri sayesinde cildi besler ve sağlıklı bir görünüm verir. Her gün tüketildiğinde gözle görülür farklılıkları hissedebilirsiniz.

Mutluluk hormonu salgılar

Susamın içerisinde yer alan tryptophan adı verilen madde, vücudumuzda serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Serotonin hormonu da birincil olarak mutluluk hissini aldığımız hormondur. Eğer mide problemleriniz varsa (gastirit, ülser vb.) çikolata, susam ve benzeri yiyecekler tüketemiyorsanız tahini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tatlı isteğini azaltır

Eğer rejim yapıyorsanız ve tatlı kriziniz tuttuysa, tahini sade ya da bal / pekmezle karıştırarak tüketebilirsiniz. Tahin ve bal ikilisi tatlı tüketim isteğinizi kesecek ve fazla kalori almadan tatlı isteğinizi yatıştıracaktır.

5
Sending
User Review
5 (7 votes)

You Might Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>