Yüz Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Nedir?

yüz feci nasıl geçer yüz felci nedir

Yüz Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Nedir?

Yüz mimik kaslarının istemli hareketlerinde ortaya çıkan bozukluklar yüz felci olarak tanımlanır. Mimik kaslarının hareketinde uyarıyı sağlayan yüz sinirinin hasarlanma düzeyi ve boyutu farklı klinik bulgulara yol açar. Yüz felci santral nedenlere (beyin sapı ve üstü) bağlı gelişiyor ise , hareket bozukluğu sadece lezyon tarafındaki ağız köşesi sarkması dudak hareketlerindeki asimetri ile sınırlı kalır. Siniri etkileyen neden periferik (beyin sapı sonrası ) yerleşimli ise ; ki bu alan içinde işitme ve denge organlarının yer aldığı temporal kemik bulunmaktadır, yüz felci hastalık tarafının tüm kaslarını tutar. Alın kırışmaz, kaş kaldırılamaz, göz kapağı kapanmaz,burun yanak oluğu silinir ve ağız köşesi sarkarak dudaklar toparlanamaz.

Periferik yüz felci kendi başına bir hastalık olmayıp, siniri etkileyen nedene göre farklı davranış özellikleri gösteren bir klinik bulgudur. Sinirin hasarlanma boyutu ve tipi gelişen yüz felcinin derecesini, tedavi yolunu ve tedavi sonuçlarını etkiler.

Virütik nöritler,otoimmun hastalıklar,kafa travmaları,orta kulak akut ve kronik enfeksiyonları,sinirin ve sinire komşu organların tümörleri ön planda görülen nedenlerdendir. Bu etkenler ile sinir çekirdeği ve sinir gövdesinde ortaya çıkan hasar boyutu farklı olabilir. Sadece sinir iletisini bozan ve sinir dokusuna hasar yapmayan hallerde tedavi şansı daha yüksek olup hasarsız iyileşme şansı tamdır. Sinirde doku hasarı oluştu ise; gelişecek yüz felci ağır dereceyle olup, tedavi sonrası yüksek oranda hasar bırakma riskine sahip olacaktır.

Günlük yaşantıda en sık görülen yüz felci BELL’S palsy olarak tıbbi literatüre geçen yüz sinirinin sıklıkla virüs kaynaklı geçici etkilenmesidir. Genelde sinir çekirdeklerini tutan, sinir ve kılıflarında ödem oluşturan bu hastalık silik başlayıp ilk üç gün artan yüz felcine neden olur. Hastaların ortak hikayesinde felç öncesinde kulak arkası ağrı olması ve ağrı öncesi dönemde de soğuk ya da kuvvetli rüzgara maruz kalınması dikkat çekicidir.

Yüz felci gibi durumlarda en yakın Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi doktoruna başvurmalısınız. Prof. Dr. Ataman Güneri bu alanda önde gelen isimlerdendir.

iletişim bölümünden bize ulaşıp kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

5
Sending
User Review
5 (4 votes)

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>