Bayramda kilo almamak için …

Bayramda kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz ?

 

Ramazan bayramının bitmesinin ardından 1 aylık tutulan oruç, artık bünyede belirli bir alışkanlık sağlamış olup, beslenme alışkanlıklarınızı ciddi anlamda değiştirmiştir. Mide ve vücut bu alışkanlıkları zamanla benimser ve bünye bu alışkanlıklara alışabilmek için sindirim ve emilim sistemimizde bazı değişiklikler olur. Bu değişimlerin üzerine bayramla birlikte birden mideyeyoğunlaşmak size oldukça zarar verebilir. Özellikle de sağlık açısından sindirim sisteminin yavaşlaması hazım, bağırsak akışı, karın ağrıları, gaz problemleri, tansiyon değişikleri, baş ağrıları ve benzeri sorunlara yol açabilir. Aynı zaman da kilo artışı içinde en belirgin dönem olabilir. Peki, bayramda kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz ? diyenler için sizlere bu yazıyı hazırladık.

Şeker / Glikoz Tüketimine Dikkat Edilmeli

Ramazan bayramı bir diğer değiş ile şeker bayramı olarak da bildiğimiz üzere şekerli tatlılar başta olmak üzere, şeker ve şeker içeren tatlı ürünleri tüketmemelisiniz. Bu durum kilo artışına neden olması oldukça yüksektir. İlla ki tatlı yemek istiyorsanız 3 günde 1 olacak şekilde kendinizi ve bünyenizi buna alıştırmalısınız. Size önerimiz tatlı krizlerinde kuru kayısı, kuru üzüm, meyve ya da hurma tüketmenizdir. Vücudunuz oruca alışkanlık sağladığı için ve uzun süre aç kaldığınız için şekeriniz düşebilir ve uzun süre açlık arkasından yenilen yemeğin üzerine vücut şeker alımı isteyebilir. Şekerli meyveleri tercih edin. Bayramda kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz sorusunun başlıca cevaplarındandır şeker tüketimi.

Bayramın Boyunca Sık Sık Su Tüketin

Bayramın 1. Günü oruçtan çıktığınız için her şeyi yiyebilirim düşüncesi oldukça yanlıştır. Asıl önemli olan gün bayramın ilk 3 günüdür. Bayramın 1. Günün de yediklerinize dikkat etmemeniz halinde midede şişkinlik, gaz problemi, hazımsızlık ve hatta kan şekerinde yükselme ya da düşme yaşanabilir. Bunların önüne geçmek için yediklerinize dikkat etmenin yanı sıra günde 1 buçuk litre su tüketmenizi öneriyoruz.

Çay, Kahve ve Gazlı İçecekler Tüketimine Dikkat Edin

Ramazan boyunca tutulan oruç nedeni ile midenin sorun yaşamaması için çay, kahve ve gazlı içeceklerin tüketimine mutlaka dikkat etmelisiniz. Kafein içeren her şey ve gazlı asit barındıran birçok madde midenize zarar verebilir. Hazır meyve suları, coca cola, sprite, fanta, hazır kahveler ve enerji içecekleri ciddi anlamda midenize normal yaşantımızda da zarar verirken, oruç sonrası bu zarar daha fazla artabilir.

 

Büyükler Tarafından Zorla Yedirilmek İstenen Şerbetli Tatlıların Tüketimini Abartmayın 🙂

Bayram geleneği dediğimizde akla ilk gelenlerden birisidir baklava, kalburabastı,tel kadayıf, saray burma… Büyüklerimizin nazik emeklerini ve gönüllerini kırmamak için şerbetli tatlıların tüketimini oruç sonrası ilk 3 gün için maksimum 2 çatal olarak tüketmeli, bu düzeni yavaş yavaş arttırarak midenizi alıştırmalısınız.

Umarız Bayramda kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz sorunuzun cevabını beklediğiniz şekilde cevaplayabilmişizdir.

Şimdiden tüm okurlarımızın Bayramını kutlarız.

Sevgi ve saygılarımızla,

Moda la ST

5
Sending
User Review
5 (7 votes)

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>