Şeker Hastalığı Nedir

şeker hastalığı nedir şeker hastalığı nedir

5
Sending
User Review
5 (4 votes)

Şeker Hastalığı Nedir

Şeker hastalığı yaşamı kısıtlayıcı bir hastalık değildir. Diyabetle birlikte sağlıklı olarak yaşamak mümkündür. Şeker hastalığı nın başlangıcında iyi planlanarak uygulanan tedavi, hastanın doğru yolu bulmasına yardım ederek yaşam standartlarını yükseltir.

Şeker hastası olmayanlarda kan şekeri açlıkta 80 ile 100 mg/dl arasında değişir. Toklukta en fazla 140 mg/dl çıkmaktadır. Kan şekerinin yükselmesini önleyen madde insülindir. Aşırı düşmesini engelleyen madde ise glukagon adı verilen hormondur. Bu iki hormon son derece uyumlu çalışarak kan şekerinin normal sınırlarda tutulmasını sağlar.

Tip 1 diyabet te pankreastan insülin yapımı ya çok azalmış ya da durmuştur. Bu durumda kanda insülin yoktur. Kan şekerini düşürmek için dışarıdan insülin vermek zorunludur.

Tip 2 diyabet te ise pankreasta ileri dönemlere kadar normale yakın insülin yapımı vardır. Ancak insülin iyi etki edememektedir. Aşırı kilo ve yanlış beslenme insülinin istenen etkiyi yapmasını önler. Buna insülin direnci denir. Vücuttaki insülin kan şekerini düşürmemektedir. Diyet ve egzersizle, kilo verildiğinde vücudun yaptığı insülin etkisi artar ve kan şekeri normale iner. Ağızdan kullanılan haplarda insülin etkisini arttırır.

Şeker hastalığı ‘nın bir diğer adı ”diyabet”tir.  Şeker hastalığı kan şekerini normale yakın sınırlara indirmek için tedavi edilir.

Diyabetli tedavisine dikkat ettiği sürece güven altındadır. Tedavinin her zaman aynı dikkat ve itina ile yürütülmesi, eğitimine, ailesinin ve arkadaşlarının kendisine olan yardımına ve kişinin kendi hastalığına verdiği öneme bağlıdır.

Şeker hastalığı nın başlangıcında iyi planlanmış ve gerçekleştirilmiş bir eğitim, hastanın doğru yolu bulmasına yardım eder. Bu süreç içinde gidilmesi gereken doktor Dahiliye doktorudur. İzmir’de iyi bir dahiliye doktoru için bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

Tüm sorularınız ve doktor önerilerimiz için bizimle iletişim bölümümüzden iletişime geçebilir ya da sosyal medya hesaplarımız üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

şeker hastalığı nedir

You Might Also Like

2 Comments

  1. 1

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>