Moda ve Yıllara Göre Değişimi

moda ve yıllara göre değişimini modalast anlatıyor

Moda ve Yıllara Göre Değişimi

Yıllar geçtikçe moda ve yıllara göre değişimi ni hızla fark edebiliyoruz. 1907 yılında uzun ve salkım elbiselerle moda akımı başlarken 10 yıl sonra elbise modellerinde parçalanmalar ve çeşitli desenlerin girdiği gözlemlenmektedir. Lüks moda başlangıcı genellikle belden kabarık elbiselerle başladı. Zamanla kabarıklığın inceldiği elbise modellerinde tül ve dantel detayları ortaya çıkmıştır.1920 ‘li yıllarda moda ve yıllara göre değişimi biraz daha sporbir hal aldı. Ekoseli kumaşlar, spor kare küçük / büyük çizgiler belirginleşti. Elbise ve etek boylarının genellikle diz altı midi elbiseler olduğu çalışmalarda belirtilmiştir.

 

1930’lu yıllarda vatka modası son derece popüler olmaya başladı. Kadın erkek herkes de geniş omuzlu görünüm sevdası tüm güncel modayı ve tasarımcıları etkiledi. Özellikle ceket ve montlara dikilen iri vatkalar kadınların daha ince görünmesine erkeklerin de daha sportmen görünmesini sağladı. Bu moda akım uzun bir süre devam etti.

1940’lar da moda ve yıllara göre değişimi belden kuşaklı modellerle devam etti. Kurdele ya da düğüm detayları kadın ve erkeklerin bel kesimlerinde yer alırken, kurdele detayları kadınların şapka ve eldivenlerini de süslemeye devam etti.

1950’ler de geniş omuz modası biraz daha gündemini yitirdi ve kadınlarda omuz dekolteleri ön plana çıktı. Omuz görüntüsünün hoşluğunu seven kadınlar spora bu dönemde önem vermeye başladılar.Geniş yatay ve kayık yakaları bu dönemde sıklıla gördüğümüzden bahsedebiliriz. Açık ve kayık yakaları çiçek desenli kolyeler ya da flarlar süsledi. Şapka kullanımını bu dönemde sıklıkla göremiyoruz. Bu dönemde kısa saç modası yaygınlaştığı için kadınlar saç kesimine ve kahküllere önem vermeye başladı. Kabarık ve kısa eteklerin de 1960’lar da gençlik trendleri arasında olması ve neşeli danslarda bu tarz kıyafetlerin kullanılması dikkat çekti.

1970’li yıllarda ispanyol paça modadaki yerini aldı ve saçlarda dalgalı modeller ön plana çıkmaya başladı. Yaklaşık olarak 17 yıl hükümdarlığını süren ispanyol paça modası hem erkek hem de kadınların vazgeçilmez parçalarından biri oldu. Kadınlarda kabarık kloş eteklerin kullanımı ve aynı modele ve desene uygun saç bandanaları sık sık tercih edilen kombinlerdendir. Greece müzikleri ve filminde bu ruhu rahatlıkla hissedebilirsiniz. 1980’lere kadar devam eden bu tarz fosforlu ve cırtlak renklerin spor modasına da girmesiyle devam etti. Cart pembe ve turuncu kadın kıyafetlerinde yer alırken açık yeşil ve cart yeşil & sarı tonları da erkek modasında yerini almaya başladı.

1990‘lı yıllara geldiğimizde kadınlarda ön plana çıkan kıyafetlerin bol, geniş ve salaş kesim olduğunu görüyoruz. İspanyol paça modası bu dönemde neredeyse tamamen etkisini yitirmeye başladı. Kabarık ve permalı saçları röfleler süsledi. Geniş bel kesimli pantolonlarda vücut hatları çok fazla belirgin değildi fakat vatka kullanımı bu dönemde tekrardan kullanılmaya başladı. Üzülerek söylüyoruz ki bu dönem kadınların en kilolu ve olduğundan şişman göründüğü bir dönemdir. 1990 dönemi genç anneleri lütfen bizlere küsmesin , bu onlarında suçu değil. 🙂 Modaya yön veren tasarımcıların suçu. 🙂

1990‘ların moda ve tarzı yaklaşık bir on yıl kadar devam etti ve 2000’lere milenyum (mllienium) çağı denerek biraz daha farklı bir giriş yapıldı. Bu dönemlerde uzaylılar ve metalik grinin etkisinde biraz fazla kalındığını düşünüyoruz. 🙂 Yarasa kol kıyafetler net ve düzgün olmayan kesimde pantolonlar ve ceketler yer almaya başladı. Moda ve yıllara göre değişimi ni baz alırsak biraz daha farklı tasarımlar ortaya çıktığını görüyoruz. Bu dönemde mini elbiseler oldukça trend olurken. Üst alt takım olan aynı kıyafetler (desen ve kumaş) hit parçalar olarak yerini aldı.

2010’lara geldiğimizde kapri modası başladı. Özellikle kot kapri ve beyaz kapriler kadın ve erkeklerin trendleri arasında yer aldı.

Günümüze kadar gelen kapri modası şuanda biraz daha değiştirilmiş versiyonlarla kullanılmaya devam etmekte.

2010 ve sonrası modası için sizlere daha özel ve detaylı bir yazı hazırladık. 2000ler sonrası moda ve yıllara göre değişimi ni diğer makalelerimizden takip edebilirsiniz.

Güncel gelişmeler için bizi takipte kalın.

Moda la ST

Facebook: modalast

Instagram: @modala_st

Moda ve yıllara göre değişimi örnek tablo :

Read More...

Doğayla Modanın Buluşması

ÇİÇEKTEN ELBİSE TASARIMI

Doğayla modanın buluşması dedik… Aslında doğa moda için bir ilham diyebiliriz. Ateşin alevlenmesi, kaplanın kükremesi, baharla birlikte açan rengarenk çiçekler, meyvelerin tane tane olgunlaşması ve doğanın mucizeleri…Hepsi de hayatın gerçek bir ilham kaynağı değil mi sizce de?

Tasarım ve uyumun ilk çıkış kaynağıdır doğa aslında. Hala etrafımızda deniz manzaralarını, çeşitli hayvan desenlerini, gün batımını, çiçekleri, böcekleri hemen hemen her türlü kıyafetin üzerinde görebiliyoruz. Bunlar da kimi zaman trend, kimi zaman da demode olabiliyor. Önemli olan bu doğa ve tasarım esintilerini doğru yerde doğru zamanda ve doğru kombinlerle kullanabilmek.

Yetenekli bir tasarımcının elinden çıkan doğayla modanın buluşması eserlerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Yorumlar sizin. Biz çok başarılı bulduk bir çoğunun elbise modeli de adeta doğadan çıkmış gibi bir uyum içerisinde. Hani ”cuk diye oturmuş” dediğimiz kavram vardır ya, işte öyle.

Sizlerde değerlendirin, yorumlarınızı bekliyoruz. Yaza doğru mezuniyet baloları da yaklaşıyor. Belki sizde kendi Balo elbisenizi doğadan esinlenerek oluşturursunuz.

Moda La ST

ateş tasarım modalast

ATEŞLE GECE ELBİSESİ

çiçeklerden elbise tasarımı moda

ÇİÇEKLERLE ELBİSE TASARIMI – NİŞAN

çiçekten elbise tasarımı

YAZLIK ELBİSE TASARIMI – MİAMİ STYLE

desenli elbise moda

SAVAŞCI MODEL TAKIM TASARIMI

kibrit tasarım modalast

KİBRİTTEN ELBİSE TASARIMI – BALO

mermer tasarım modalast

BANYO MERMERİNDEN ELBİSE TASARIMI – ÇEŞME

narçiçeği tasarımı modalast

NARDAN ELBİSE TASARIMI – BALO

yanıklardan elbise moda

YANAN KAĞITLARDAN KABARIK ELBİSE TASARIMI – DAVET

yapraktan elbise tasarımı

YAPRAKTAN ELBİSE TASARIMI – DEFİLE

1935394_10153928497239903_7416030480134588888_n

BULUTLARDAN ELBİSE TASARIMI – GELİNLİK

Read More...

Bu Yılın En Gözde Saç Renkleri

Bu yıla yine farklı renklerle giriş yapıyoruz. Bu yıl geleneksel sarının yerini daha koyu ve parlak renkler alıyor. Aynı giyimde de olduğu gibi dikkat çekici tonlamalar ve sert renkler ön planda.

Bu Yılın En Gözde Saç Renkleri nde öne çıkan Parlak Kestane, Kızıl, Bakır, Turuncu tonları, Yoğun Siyah tonları 2016’nın en gözde renkleri olacak. Düz renklerle beraber tonlamaları da birlikte göreceğimiz bu yılda ombre ve koyudan açılan saç renkleri de bir o kadar stilistler kadar tercih ediliyor. Eski yılların klasiklerinden olan Sarı Ombre 2016 yılında da podyumlarda sıkça gördüğümüz modellerden olmaya başladı bile.

Saçınızla uyumlu kombinler yapmak istiyorsanız saç renginize tezat tonlarda giyinmeyi tercih etmelisiniz. Bu şekilde saçlarınız daha parlak ve canlı görünecektir. Bu Yılın En Gözde Saç Renkleri arasında koyu ve farklı renk pantoneleri var diyebiliriz. Koyu ama farklı ışıldamalar barındıran.

Modalast olarak dışarı çıkmadan önerimiz, bir damla saç bakım yağınızı elinizde oluşturarak saç uçlarına yedirmeniz. Bu şekilde gün içerisinde saçınızı kurutan etkenlerden birazda olsa saçınızı korumuş ve canlı bir görünüm vermiş olacaksınız. Eğer saç renginizi de değiştirip Bu Yılın En Gözde Saç Renkleri arasından seçtiyseniz, bu tonları uzun süre kalıcı olarak tutmak için mutlaka bakım yapmalısınız. Işık, güneş, UV ışınları, deniz, havuz, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak saç renginizin sabit ve istediğiniz aynı tonda sürekli olarak kalmasını engeller. Bu durumda da genellikle saç renginde açılmalar ve ışıltı kaybı gözlemlenir. Bunu önlemek için saç bakım serumlarını ya da renk sabitleyici bakım kürlerini ve saç bakım maskelerini kullanmanızı öneririz. Hafta da bir en azından maske yapmanız saçlarınızın nemini koruyacaktır. Böylece Bu Yılın En Gözde Saç Renkleri ile daha uzun sokaklarda saçlarınızı savurabileceksiniz.

Maske için önerimiz içerisinde mutlaka ”keratin” barındıran saç maskelerini tercih etmeniz. Kucak dolusu sevgiler…

Modalast

 

 

Redhead sensuality

kızılsaç

kızılsaçtonları

Read More...