Genel

Hipertansiyon nedir ?

hipertansiyon sebepleri

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon, bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir. Hipertansiyon nedir dediğimizde, hastalığı ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişide görülmektedir ve dolayısıyla çok yaygın olarak görülen kan basıncı problemidir. Bu hastaların sadece %5-6 ‘sı etkin bir yol ile tedavi edilmekte ve hastalar sağlığına kavuşmaktadır. Hipertansiyonun ortaya çıkış nedenleri arasında genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimi ilk sırada yer alır. Ancak hastaların %95 inde yüksek tansiyon nedeni belli değildir.

Mutlaka kontrol altına alınması gereken hipertansiyon, ani tansiyon yükselmelerinde beyin kanaması, felce ve kalp krizine neden olabilmektedir.hipertansiyon nedir

Hipertansiyon nedir dediğimizde bir diğer terim olarak ”Sessiz düşman” kullanılır. Nedeni ise hipertansiyonun yıllarca hiç belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine zarar verme olasılığıdır.   Bu nedenle belirli aralıklarla kan basıncını ölçmemiz gerekir.

En belirgin hipertansiyon belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk oluşabilir.

Hipertansiyon tedavisinin temelinde yaşam tarzı değişikliği yatar. Aynı zamanda hipertansiyon tedavisinin önemli bir bölümünü ilaç tedavisi oluşturur. Hipertansiyon tedavisi arasında yaşam tarzı değişikliği, düzenli egzersiz, kilo kontrolü, tuz alımının kısıtlanması çok önemlidir.

Erken tanı konulan ve kontrol altına alınan hipertansiyon yaşam kalitesini etkilemez. İlaç tedavisinde sadece tansiyonun kontrol altına alınması değil, diğer organlarında korunması amaçlanmaktadır. Bu sessiz düşman hastalığına erken teşhis koymak oldukça önem taşımaktadır. Ne olur ne olmaz bir dahiliye uzmanına başvurmanızı ve kontrol olmanızı öneririz.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileklerimizle…

Modalast

hipertansiyon nedir

Genel

Göz Kapağı Estetiği

göz kapağı estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği, üst ve alt göz kapaklarında yorgun ve yaşlı ifadeye neden olan,

Genel

Yüz Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Nedir?

yüz feci nasıl geçer

Yüz Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Nedir?

Yüz mimik kaslarının istemli hareketlerinde ortaya çıkan bozukluklar yüz felci olarak tanımlanır. Mimik kaslarının hareketinde

Beauty Hacks, Genel, Kişisel Bakım, Merak

Diyet Yapmak Yerine Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Diyet Yapmak Yerine Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Diyet Yapmak Yerine Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Şimdi derin bir nefes alın, arkanıza yaslanın ve etrafınızdaki insanlara bakın! Herkesin fiziksel görünümüyle